C- Camargský kůň

17. února 2008 v 15:18
CAMARGSKÝ KŮŇ
PŮVOD:
Camargue je oblast plochých slavných bažin v deltě Rhony na jiho francie. Zde žijí stáda (manady) bílých camargských koní, živících se sporými tvrdými travinami, rákosem a slanobýle. Snášeí podnebí, které je v létě velm horké a v zimě mrazivé. V mimořádně tvrdých podmínkách tohoto podněbí vyrůstají též slavní koridoví býci z Camargue, tak zeřiví a nezvladatelní, že k jejich střežení jsou zapotřeba koně odvážní, s vrozeným smyslem pro práci s tímto skotem.
CHARAKTERISTIKA:
C.K. se vyvíjí pomalu a dospívá až ve věku 5-7let. Dokáže přežít na rákosinách, tuhých slanomilných rostlinách a slané vodě, která po značnou část roku zaplavuje jeho domovinu. Je to v podstatě divoký kůň, nezáislý a tvrdohlavý, který se nechá jen s obtížemi chytit a zkrotit. Nicméně, jak jednou zkrotne, je poslušný a je pro něj hračkou přepravit jezdce nebo náklad přes obtížný terén. Je pozoruhodný svým vysokým krokrm, uvolněným cvalem, ale také nepříjemným krátkým klusem. Camargue je neobyčejně vytrvalý a během jediného dne dokáže překonat vysoké vzdálenosti.
VZHLED:
C.K. je robustní, ale podle dnešních představ je málokdy krásný. Má velkou, hrubou hlavu se silnými žuchvami na krátkém krku a strmých plecích. Také hřbet je silný a krátký. Záď je svalnatá a silná, bohatý ocas nízko nasazený. Nohy má krátké a velmi silné, kopyta jsou široká, velice tvrdá, přizpůsobená pohybu v bažinatém terénu. Jen málokdy nosí podkovy. Na levém stehně se koně označují výžehem. Camargue je vždy bělouš s ,,barvou ořské pěny", hříbata se rodí černá, hnědá nebo šedá. Měří okolo 142cm.
VYUŽITÍ:
C.K. je tradičně využíván místními honáky-gardieny-ke shánění dobytka-dlouhorohých černých býků od arén a v poslední době i pro turistické projížďky po zdejším divokém kraji.

FOTO:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama