Batacký pony

17. února 2008 v 15:11
BATACKÝ PONY

PŮVOD:

INDONÉŠTÍ KONĚ jsou silně ovlivněni holandskými osadníky, kteří do Holandské východní Indie dováželi z Indie i z Kapska různá plemena. Zvlášť pozoruhodné je jedno z hlevních plemen poníků, sandalwood. Je to původní plemeno vzniklé na ostrovech Sumba a Sumbava a podobá se ušlechtilým poníkům. které chovali holanďané v Padang Mengabes na sousední Sumatře. Ti mohli ovlivnit i sandalwooda.
VZHLED A CHARAKTERISTIKA:
Batacký pony je pěkný, statný pony s některými rysy araba a dobrou tělesnou stavbou, v kohoutku měří do 132 cm, někteří jsou menší. U bataka existuje pestrá paleta barev, žádná nemá přednost. Hlava je pěkně modelovaná s rovným profilem, krk je slabý a krátký. Přesto koník vypadá ušlechtile. Kříž je nápadně vysoký, kůň je tedy viditelně přestavěný. Záď je výrazně srázná, kratší. Vazba v bedrech je volná. Nohy jsou málo kostnaté, klouby suché. Hlezna jsou nasazena vysoko na dlouhých holeních, bérce jsou málo osvalené. Žíně ohonu a hřívy jsou spíše jemné, než hrubé a jsou řídké. Ocas je dobře nasazen a přy pohybu jej kůň pěkně nese.

POVAHA:

Pony má pověst učenlivého zvířete dobrého charakteru, i když je ohnivý a energický. Jako všechna indonéská plemena je i batak velmi skromný a nevyžaduje velkou péči.

VYUŽITÍ:

Batacký pony je dnes pracovním koněm, na kterém se zpravidla jezdí. Protože představuje jádro indonéského chovu koní, má také významnou úlohu při zušlechťování primitivnějších plemen na jiných ostrovech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama