Andulusky kun

17. února 2008 v 14:52
ANDALUSAN
PŮVOD:
Andaluský kůň. prastaré plemenopocházející z jižního Španělska, je potomkem koně iberského, kterého si tak cenili staří Římané. Podobní koně jsou k vidění na jeskynních malbách z jižního Španělska, datových do doby před 20 000 lety. Během maurské okupace Iberského poloostrova v 8. a 9. století se chovech uplatnili i koně arabští a berberští a výsledkem byl kůň, vyhledávvaný po celé Evropě až do konce 18. stolrtí. Čistotu chovu udržovali hlavně mniši z kartuzianského kláštera Jerez de la Frontera, kteří v roce 1476, speciálně k tomuto účelu postavili stáje. V součastné době je chov andaluských koní s velkou pečlivostí veden a kontrolován v Seville, Córdobě a Granadě, kde vzkvétaj již dlouhá léta předtím.
Andalusan měl značný vliv na chov mnoha známých plemen. Blízce příbuzní jsou mu např. lusitánští koně a alter-real a původ lze od něj odvodit i mnoha dalších- lipicánů, starokladrubských koní, nonia i několika německých plemen. Ve Velké Británii bychom krev španělských koní nalezli u velšského koba, clevelandského hnědáka a connemarského koně, a stejně tak i u většiny amerických plemen.
VYUŽITÍ:
Andaluský kůň je univerzální pracovník, ne příliš rychlý, ale zato vytrvalý, houževnatý a obratný. Dlouho se používal k tahu pro reprezentační účely, protože jeho vysoká akce nohou je neobyčejně působivá. Dodnes ostatně tahá královské koščáry. Ve Španělsku se tito koně cvičí i pro zápasy s býky a k podobným účelům, které od koně vyžadují odvahu a obratnost. Dnes se osvědčují také při drezúře i v různých typech jezdeckých soutěžích. Díky mimořádné pružnosti svýc kloubů pakří k nejlepším koním pro vysokou školu. Sklízejí i největší ocenění při vozatajskách soutěžích. Osvědčují se však i v těžkých podmínkách, např-španělská ízdní policie v Madridu i v jiných městech používaná andalusany. Andalusan se stal také podkladem k vytvoření různých plemen, protože svému potomstvu předává velmi užitečné vlastnosti.
CHARAKTERISTIKA:
Andalusan je vznosný kůň, který na první pohled vypadá větší, než ve skutečnost je. Chod má hrdý a prostorný, krok okázalý, rytmický, klus vysoký, výbušný a houpavý, kanter plynulý, ale houpavý, cval hladký. Slučuje v sobě hrdost a eleganci s jemností a poslušností.
VZHLED:
Andalusan má výraznou hlavu, často s lehkým klabonosem, velké oči a široké nozdry. Silný, lehce klenutý krk s mohutným hřebenem je hrdě nesen, plece jsou mohutné, hrudník hluboký, hřbet a bera silné. Záď je oblá, silná , ocas nízko nasazený. Nohy jsou čisté a štíhlé, kopyta velice tvrdá, dobře přizpůsobená suchému a horkému
podnebí. Hříva a ohon jsou přirozeně zvlněné, neobyčejně ohaté a dlouhé. Zbarvení je nejčastěji bílé, často s tmavou hřívou a ohonem a příměsí jiné barvy. Vraníci jsou vzácní, ale stále častěji se v chovu objevují hnědáci.

FOTOGALERIE:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama